Lietota auto iegāde noteikti var būt izaicinājums. Piedāvājums ir plašs un līdz ar to arī potenciālie riski. Neviens no mums negrib iekrist, iegādājoties lietotu auto. Tāpēc šajā rakstā padalīsimies ar savu pieredzi lietotu auto iegādē, kā arī konsultēsimies ar nozares ekspertu, kurš tirgo lietotus auto.

Automašīnas atrašana

1. Izlemiet, cik daudz tērēsiet lietota auto iegādei!

Ja plānojat iegādāties automašīnu skaidrā naudā, jūs jau zināt precīzu summu, ko varat tērēt automašīnas iegādei. Protams, atstājiet nelielu rezervi gan apdrošināšanai, gan apkopei, gan citiem tēriņiem. Ja plānojat iegādāties ar kredīta vai līzinga palīdzību, tad apziniet savas iespējas un izpētiet kārtīgi aizdevuma nosacījumus.

2. Izlemiet, kādas īpašības vai funkcijas vēlaties un kas jums nepieciešams!

Sastādiet prioritāšu sarakstu ar lietām, kuras meklējat automašīnā. Piemēram, durvju skaits, vieta kājām, degvielas patēriņš, vieta bagāžniekā, utt. Pēc tam varat sākt meklēt jau konkrētas auto markas vai modeļus.

3. Atrodiet modeļus, kas atbilst cenai un noteiktajām īpašībām!

Kad jums ir ideja par markām un modeļiem, varat saprast to automašīnu vecumu, kas atbilstu jūsu budžetam. Paturiet prātā, ka dažādu marku, motoru un modeļu nolietojums ir atšķirīgs.

  • Pārsvarā nobraukums nosaka lietotas automašīnas cenu. Piemēram, 2 gadus veca automašīna, kurai nobraukumus ir 32 000 km, būs dārgāka nekā 2 gadus veca automašīna, kurai nobraukums ir 160 000 km, un viss pārējais ir vienāds.
  • Lielāks motors ar mazāku nobraukumu potenciāli var kalpot ilgāk. Darba resurss 1.4 vai 2.0 vai 3.0 noteikti atšķiras. Protams, daudz kas vēl ir atkarīgs no tā, kā automašīnu lietojis iepriekšējais īpašnieks. Ja tā ir tikusi ekspluatētā normāli, tad liekām problēmām nevajadzētu rasties.
  • Pieprasījums pēc automašīnas var ietekmēt arī lietotu automašīnu izmaksas. Piemēram, pēc daudziem BMW, VW un Audi ir augsts pieprasījums un tas var sadārdzināt to cenu.

4. Organizējiet testa braucienus!

Organizējiet testa braucienus ar potenciālajiem modeļiem, par kuriem jums ir interese. Skatoties tikai sludinājumu portālā, nezināsiet, cik tā ir komfortabla, kā tā brauc un vai jums līdz galam tā vispār patīk.

Ja ir kauns vai neērti zvanīt pārdevējiem, tad vienmēr laba opcija ir paņemt auto nomā. Pabrauciet dienu, divas un saprotiet, vai tas ir tas, ko gribat.

5. Sāciet meklēt mašīnu!

Kā jau vairumam zināms, tad lietotus auto var atrast ss.lv. Tur ir liels piedāvājums un ērta filtrēšana. Ja meklē salīdzinoši mazlietotu auto, tad vari ieskatīties arī auto dīleru mājas lapās. Bieži vien pie viņiem var iegūt lietotu auto ar caurspīdīgu vēsturi un servisa izrakstu. Latvijā aiz vien populārāks paliek arī Facebook Marketplace. Ieskaties arī tajā.

6. Izveido sarakstu un sazinies!

Izveido potenciālo mašīnu sarakstu, ko būtu gatavs iegādāties. Tad vari sākt apzvanīt pārdevējus, uzdot jautājumus un norunāt potenciālo apskatīšanos dzīvē. Pirms zvani, noteikti iesakām uzrakstīt uz lapiņas jautājumus, ko noteikti gribi paprasīt. Līdzīgi vari darīt arī apskatot auto – uzraksti kaut vai telefonā jautājumus, uz kuriem gribi noskaidrot atbildes. Auto pirkšana noteikti ir sava veida stresu un tāpēc viegli ir piemirst, ko gribēji prasīt.

Automašīnas novērtēšana

1. Iegādājies pārbaudītu mašīnu!

Ja iespējams, iegādājies no dīlera jau pārbaudītu lietotu automašīnu. Dīleri bieži piedāvā tirgot pārbaudītas mašīnas, kas nodrošina sava veida drošību. Šīs mašīnas parasti ir pāris gadus vecas, bijis tikai viens īpašnieks un tāpēc ir viegli gan to pārbaudīt, gan redzēt servisa vēsturi. Ideālā variantā mašīnai tiek nodrošināta vēl garantija.

Obligāti pārbaudiet mašīnas patieso nobraukumu un vēsturi. CSDD var pārbaudīt nobraukumu un tehniskās apskates datus mašīnām kopš tās atradušās Latvijā. Ja mašīna ir no ārzemēm, tad pārbaudi tās nobraukumu, avāriju un citu vēsturi AutoDNA.lv vai CarVertical.lv. Tas vidēji maksā ap 10 EUR.

2. Pārbaudiet rūpīgi gan salonu, gan vizuālo izskatu!

Skatieties mašīnu tikai saulainā dienā. Lietus labi palīdz nomaskēt virsbūves vai krāsas defektus. Apstaigājiet mašīnu rūpīgi, novērtējiet virsbūvi, riepu un bremžu nodilumu, u.c. Vērts arī apskatīties, vai uz stikliem ir automašīnas logo. Ja nav, tad stikls iespējams ir bijis mainīts. Esiet kritiski skatoties, bet atcerieties, ja mašīnai ir 10-20 gadi, tad, visticamāk, tā neizskatīsies kā no salona – tā ir lietota.

Pārbaudiet arī visas durvis. Tām ir jāveras ciet un vaļā bez aizķeres. Tām ir visās vietās jāsaguļ vienādi ar auto virsbūvi. Tas pats attiecas arī uz visām pārējām detaļām. Ja spraugas starp detaļām nav vienmērīgas, tad, visticamāk, tur ir bijis trieciens.

Tāpat kārtīgi izpētiet salonu. Apskatiet visus polsterējumus un nodiluma vietas. Pārbaudiet arī visas pogas un elektroniku. Ja mašīnai ir ap 200+ tūkst. nobraukums un josta ar stūri izskatās, kā jauna, tad ziniet, ka tās iespējams ir mainītas/pāršūtas, lai mašīna izskatītos svaigāk. Tas arī var liecināt par nepatiesu nobraukumu. Ja josta ir mainīta, tad tai trūkst apakšā ražotāja “etiķete”.

3. Izbrauciet testa braucienu!

Nemaz nedomājat pirkt mašīnu, ja neesat ar to izbraukuši. Ir jāizbrauc gan ar aukstu, gan siltu motoru. Jābrauc gan pilsētā, gan ārpus tās. Jāuzgāzē asāk, kā arī jāpamēģina nobremzēt asāk. Ja uzgāzējot kārtīgi mašīna dūmo, tad jāpēta dziļāk iemeslu. Ja dīzelim redzi gaiši zilus dūmus, tad apgriezies un dodies prom. Ja melnus, tad varbūt PDF filtrs ir izgriezts vai jāmaina. Motoram ir arī jāstrādā gludi un bez liekiem sitieniem/skaņām. Pamēģiniet arī pabraukt atpakaļgaitā. Izgrieziet stūri gan stāvot, gan braucot uz abām pusēm līdz galam. Pārbaudiet atkārtoti, kā strādā elektronika. Skatieties vai panelī nedeg kļūdas paziņojumi. Izbrauciet gan pa bedrēm, gan pa bruģi, lai saprastu, cik iespējams labā vai stiklā stāvoklī ir ritošā daļa. Šie ir pamatprincipi, pie kuriem ir jāpieturas un jāpārbauda pašā pamatā. Ja šis viss liekas par daudz, tad pasauciet līdzi kādu, kurš orientējas automašīnās. Bet vienmēr ir ieteicams aizvest automašīnu pārbaudīt pie speciālistiem uz servisu.

4. Pārbaudiet mašīnu servisā!

Skopais maksā divreiz. Aizvediet mašīnu uz neatkarīgu servisu un, lai speciālists to pārbauda. Labāk samaksāt 50 EUR par diagnostiku, nekā kā pēc tam 500 EUR par turbīnas restaurāciju. Nevediet mašīnu uz servisu, ko iesaka tirgotājs. Iespējams, ka tirgotājam šis servisa speciālists ir pazīstams, kurš var ko noklusēt. Tas īpaši attiecas uz auto plačiem – ne visiem, bet noteikti esat dzirdējuši arī nostāstus. Lai vai kā – pēc speciālista novērtēšanas būs daudz skaidrāks par automašīnas tehnisko stāvokli. Tā sapratīsiet, kas “lācītim vēderā”.

Ja iespējams, tad prasiet speciālistam pārbaudīt, kuras detaļas ir bijušas krāsotas. Viņiem ir speciāli mēraparāti, kas to var noteikti ļoti ātri un vienkārši. Tie pat pasaka to, vai aiz krāsas nav daudz špaktele, kas varētu liecināt par neprofesionālo krāsošanu vai nopietnāku ceļa satiksmes negadījumu (CSN).

5. Novērtējiet stāvokli un saprotiet, vai esat gatavs iegādāties!

Iegūstot visu nepieciešamo informāciju, kas aprakstīta augstāk, izvērtējiet vai vēl joprojām vēlaties automašīnu iegādāties. Centieties nesasteigt lēmumu. Pagaidiet līdz emocijas norimst – rīts gudrāks par vakaru. Ja nepieciešams, pakonsultējieties ar apkārtējiem.

Automašīnas iegāde

1. Runājiet par cenu!

Pamatojoties uz jūsu padziļināto izpēti, jūs varat apspriest cenu. Ja mašīnā ir jāiegulda, tad jāņem vērā ne tikai detaļu izmaksas, bet arī darbu un jūsu laiku. Esiet atvērti. Ja mašīna maksā 5000 EUR un potenciālais remonts 500 EUR, tad varat droši piedāvāt zem 4500 EUR. Viss principā ir atkarīgs no jūsu nekaunības pakāpes. 😊 Ja galīgi nepatīk kaulēties, tad vienmēr ir labi pieaicināt klāt kādu, kuram patīk un sanāk. Kad esat vienojušies par cenu, varat doties uz CSDD.

Pirms neesat CSDD un mašīna nav pārrakstīta uz jūsu vārda – nedodiet naudu pircējam.

2. Automašīnas pārrakstīšana

Vienojieties, kad  un kā automašīnu pārrakstīsiet CSDD. Ja attālināti, tad to var ērti nokārtot CSDD mājas lapā. Ja uz vietas, tad vienojaties par laiku. Ja vēl pa vidu ir iesaistīta finanšu iestāde, tad process un tā laiks var mainīties. Bet tas katrā gadījumā ir individuāli.

3. Apdrošināšana

Tiklīdz mašīna ir pārrakstīta uz jūsu vārda, tai beidzas apdrošināšana. Pirms sākat ar to braukt, iegādājaties OCTA apdrošināšanu. KASKO skatieties pēc vajadzības.

Ceram, ka šīs raksts tev noderēs un palīdzēs izdarīt pareizo lēmumu. Ja esam ko svarīgu piemirsuši, lūdzu ieraksti komentārā. Mēs noteikti izskatīsim un papildināsim rakstu.